Głuchołazy - rzeka Biała Głuchołaska

Biała Głuchołaska – rzeka w Czechach i w południowej Polsce, prawy dopływ Nysy Kłodzkiej o długości 54,9 km i powierzchni dorzecza 396 km² (w granicach Polski 113 km²), jedyna rzeka o charakterze górskim na terenie województwa opolskiego obok Złotego Potoku. Płynie przez Sudety Wschodnie, Płaskowyż Głubczycki i Dolinę Nysy Kłodzkiej, w województwie opolskim. Powstaje z połączenia kilku górskich potoków w górnej części wsi Biała pod Pradziadem na stokach Wysokich Jesioników. Płynie na północ, przez Białą do Jesenika, gdzie skręca ku północnemu wschodowi. Mija Mikulovice i wpływa na terytorium Polski w Głuchołazach. Skręca na północ i do Nysy Kłodzkiej (poprzez Jezioro Nyskie) uchodzi na południowy zachód od miasta Nysa. Główne dopływy: (lewe) Stařic, Mora.

Ważniejsze miejscowości nad Białą Głuchołaską: Jeseník, Mikulovice, Głuchołazy, Bodzanów, Nowy Świętów, Przełęk, Biała Nyska. Od 1991 roku rzeką opiekuje się z ramienia Okręgu PZW Opole Klub muchowy „Aleksandra” z Nysy. Miłośników wędkarstwa zachęcić mogą liczne gatunki ryb występujące w rzece (śliz, strzelba potokowa, minóg, kiełb, lipień, tęczak, źródlak). Natomiast przyrodników zainteresują zwierzęta chronione, które można spotkać spacerując po okolicy (podkowiec mały, salamandra plamista, zimorodek i pluszcz), a także ciekawe rośliny: wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, naparstnica purpurowa oraz storczykowate.

Będąc w okolicy warto zwrócić uwagę na Park Krajobrazowy Gór Opawskich czy Wieżę Bramy Górnej w Głuchołazach. Przy okazji można wziąć udział w wielu atrakcyjnych wydarzeniach, takich jak: Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej „Kropka”, Grand Prix Głuchołaz zaliczane do Grand Prix Opolszczyzny w siatkówce plażowej (kobiety i mężczyźni), Gold Hill MTB Maraton - zawody w kolarstwie górskim. 

Galeria


Lokalizacja

NotatkiNotatki Prywatne


Szlakiem Wodnym

Miejsca, które musisz odwiedzić!